A minap egy meglehetősen abszurd élményben volt részem. Tudni kell, hogy gyerekkorom óta nagy szenvedélyem volt a régi pénzérmék gyűjtése. Mivel a középiskolában a történelem volt a kedvenc tantárgyam, ezt követően pedig az egyetemen a régészet szakot végeztem el, a régi érmék iránti érdeklődésem csak növekedett. Megszállottan gyűjtöttem a régi darabokat, és egészen szép kollekciót halmoztam fel az évek során. Arra azonban nem számítottam, hogy gyűjteményem egy átlagos kutyasétáltatás során fog bővülni.

Munka után a megszokott módon hazaértem, és hullafáradtan vittem le a kis házi kedvencünket az utcára. Elvégre egész nap be volt zárva szegény, ráadásul neki különösen nagy igénye van a mozgásra. Ennek megfelelően lelkesen vetette bele magát a sétába. Már majdnem odaértünk sétánk megszokott helyszínére, a közeli parkba, amikor észrevettem, hogy a kutyám szagolgat valamit a földön. Lehetséges, hogy átvette tőlem az érmék iránti szenvedélyt, ugyanis egy régi pénz keltette fel az érdeklődését.

Hiába rendelkeztem nagy tudással numizmatika és a régi érmék témájában, erről nem tudtam megállapítani, hogy milyen korú lehet. Mindenképpen utána akartam nézni. Az egyik barátom ajánlotta a Procopius Numizmatika érmék felvásárlásával foglalkozó cégét, ahol hozzám hasonló szenvedélyes gyűjtőkkel találkoztam.

A numizmatika egy olyan hobbi, amely egyben segédtudomány is, és, ahogyan a cég weboldala fogalmaz, a legrégebbi és legkulturálisabb elfoglaltságok közé tartozik. Nem is szólva, hogy a numizmatika összefonódik a történettudománnyal és az archeológiával, rengeteg történettudományi kutatás tudja hasznosítani a régi pénzekkel foglalkozó segédtudományt. Bátran ajánlom mindenkinek a honlapon olvasható összefoglalót. Eszerint a numizmatika több, mint 2000 éves hagyománnyal rendelkezik. Már a legkorábbi időkben voltak olyanok, akik szenvedélyesen gyűjtötték az érméket. Közéjük tartozott az első római császár, Augustus, és az elfoglaltság egy idő után a “királyok hobbija” nevet kapta. Augustusnak már csak azért is lehetősége nyílt az érmék gyűjtésére, mert az ő korára már rengeteg pénz készült, a Földközi-tenger körül és Ázsiában is.

A honlapról azt is megtudhatjuk, hogy mióta is léteznek pénzérmék egyáltalán? Az első érmék a mai Anatólia területéről származnak, és itt a lüdiaiak vettek igénybe először nemesfémből készített érméket. Érdekesség, hogy korábban különféle tárgyakat használtak fizetőeszközként: például kagylókat, köveket, háziállatokat. Lüdiából a föníciaiak vitték tovább a pénzt más térségekbe, így jutott el a görögökhöz is, akik meghonosították a pénzverés gyakorlatát. A rómaiak a görögöktől vették át, a 3. században, ők terjesztették el később Európában. A rómaiak királyaival és császáraival felékesített érmék napjainkban rendkívüli értékkel bírnak.

A pénzverés nagy lendületet kapott a középkorban és a kora újkorban, ekkor vált valódi tudományággá is. A numizmatika iránt érdeklődött Petrarca itáliai költő, de még XIV. Lajos, a Napkirály is. A modern numizmatika atyjának pedig Hubert Goltzius németalföldi művészt tekintjük.

A Procopius Numizmatika weblapjának köszönhetően tovább bővültek ismereteim régóta szeretett a régóta szeretett hobbim témájában. Ha pedig bárki nem csak tudását kívánja mélyíteni, hanem szeretné eladni régi pénzeit, a cégnél jó helyen jár.